Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гешев: Военен разузнавач е бил такси и информатор на бизнесмен в чужбина

Проверяваме дали това е престъпление, но е най-малкото грозно

1 коментар
Иван Гешев, сн. БГНЕС, архив

На този етап прокуратурата не може да се ангажира дали има или няма престъпление в служба "Военна информация", но зам.-главният прокурор Иван Гешев се е натъкнал на действия, които според него са "грозни" и "обидни".

Във вторник той отхвърли като "целенасочена лъжа" твърденията, че прокуратурата се занимава с чисто оперативната дейност на военното разузнаване, чийто сегашен и предишен шеф са разследвани от прокурорите под пагон. Съмненията са, че става дума за скалъпени обвинения с цел неудобни кадри да бъдат разкарани или службата да премине към цивилното разузнаване.

Случващото се около военното разузнаване изглежда още по-смущаващо, след като вицепремиерът по сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов не е склонен да действа прибързано срещу нарочените военни разузнавачи.
На този фон Иван Гешев съобщи, че прокуратурата е разбрала за военен разузнавач, който е дал информация на бизнесмен в чужбина и е бил няколко дни негов шофьор.

"Не е нормално да ти плащат заплатата български граждани и шефът на службата "Военна информация" да укаже на представител на тази служба в приятелска държава от ЕС да брифира бизнесмен т.е. да го запознае с проблеми, които касаят неговите бизнес интереси и този представител на "Военна информация" да му е таксиметров шофьор няколко дни”, каза Иван Гешев пред репортери.

На последващ въпрос дали това е престъпление Гешев отговори, че "най-малкото е грозно" и "обидно".

Зам.-главният прокурор иронично допълни, че ако военните разузнавачи искат да работят като таксиметрови шофьори, е по-добре да напуснат и да търсят реализацията си именно в този сектор.

"Не знам дали е обидно за един офицер, но за българските граждани трябвало да е обидно", каза той.

От оскъдната информация, която предостави Гешев, не станаха ясни обстоятелствата по случая. Не се знае кой е въпросният бизнесмен, в коя страна се развива действието, каква информация му е била предадена и дали пък всъщност военният разузнавач не е използвал бизнесмена, за да разузнае нещо от него.

По закон българското военно разузнаване има широки правомощия да събира и анализира информация, включително и чрез неформални срещи, които са абсолютно нормални в работата на специалните служби. Военните разузнавачи в чужбина имат задължението да събират и информация в полза на българските бизнес интереси и срещата с бизнесмени вероятно е част от работата им.

Гешев коментира във вторник, че е "целенасочена лъжа, че прокуратурата извършва в служба "Военна информация” действия, свързани с чисто оперативната дейност на военното разузнаване".

"Тази лъжа е обяснима", каза той.

Подобни тълкувания дойдоха, след като военната прокуратура обвини шефа на служба "Военна информация" Пламен Ангелов и неговия предшественик Светослав Даскалов в длъжностно престъпление – издали са над 500 достъпа до класифицирана информация на НАТО и ЕС в нарушение на закона. Миналата седмица МО заяви в специална позиция, че от службата не е имало теч на информация. Сега Гешев не коментира процедурата за даване на достъп до класифицирана информация, която е обект на обвинението.

"Истината е, че разследването е за изтичане на класифицирана информация и за финансови нарушения - как се харчат бюджетните и извънбюджетните постъпления в тази служба. Към този момент няма обвинение за финансови нарушения. Надяваме се след събирането на достатъчно доказателства да има обвинения и в това направление“, каза Гешев.

Работата на специалните служби и контролът върху тях по цял свят е изключително чувствителна. В България единствената форма на граждански контрол е ресорната парламентарна комисия, която заседава при закрити врата.

Подобни разследвания са рядкост в България и обикновено се свързват със смяната на ръководството на службата. Военното министерство обаче показа, че не е склонно лесно да се раздели с директора на службата Пламен Ангелов. Освен това източници от МО подозират, че една от целите на скандала може да е преминаването на военното разузнаване към цивилното – Държавна агенция "Разузнаване".

Разследването в службата се води от военната прокуратура, чиито шумни обвинения често катастрофират в съда.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .text
    #1

    Интересно. Какво са свършили във военното разузнаване, че да ядосат така руснаците?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.